Warning: Undefined variable $class in /home/vwclass1/public_html/wp-content/themes/vv/header.php on line 17
class="page-template page-template-theme-history page-template-theme-history-php page page-id-646">
Vosvosun tarihsel öyküsü

VW Tarihi 1930’lar-1945
Hitler’in orijinal dizaynının taslağı

car1

Beetle’ in tarihi 2. Dünya Savaşı öncesi Almanya’sına dayanır, ekonomi kötüdür ve otomobil üreticilerinin coğu pahalı arabalar üretmektedir. Orta sınıf Almanlar için uygun fiyatlı, ucuz araba gereksinimi vardı. Ferdinand Porsche, daha sonraları Beetle için de kullanılan birçok parça ve sistemi daha önce üzerinde çalıştığı küçük arabalar icin kullanmıştır. 1934 yılında yapılan Tip 32 ‘nin prototipinde aracın arkasına yerleştirilmiş hava soğutmalı, karşılıklı yatay pozisyonda tasarlanmış dört silindirli bir motor ve germe çubuklu süspansiyon kullanılmıştır. Beetle tarzı olarak adlandırılan bu sistem zamanın modern teknolojisi olarak adlandırılmış başka araçlarda da kullanılmıştır. Alman halkı için araba üretme fikri genç Adolf Hitler’ in aklına 1923 yılında hapiste iken Henry Ford’ un biyografisini okurken gelmiştir. Onun üretim hatları ve başarısından çok etkilenmiştir, ayrıca kendisi araba kullanmayı bilmeyen bir araba hayranıdır.

Hitler 1933 subat ayında başbakan oldu ve Berlin Auto Fuarında Alman arabasına dair ilgisini açikladı. 1934 ise hükümetinin ‘halk arabası (Volkswagen)’ için teşvikte bulunacağını ilan etti. Porsche’nin dizayn yeteneklerinden etkilendiği için ona iki yetişkin ve 3 çocuğu taşıyabilecek 60 mil hıza yapabilecek 33 galon sarfiyatlı bir araç yapma görevini verdi.  Fiyat 1000 mark olacaktı, yani zamanın motorbisiklet fiyatından fazla olmayacaktı.

Porsche üretimin bu maliyete yapılamayacağını söylesede Hitler onu ikna etti. Ayrıca kafasını ilk taslak üzerinden aracın son haline kadar nasıl olacağı fikri hala meşgul ediyordu.

 

car1
1936 Beetle Tasarımı

1935 senesinin sonlarında V1 saloon ve V2 convertible modellerinin prototipleri yollara çıkmıştı. Bu araçların alüminyum gövdesi klasik ahşap iskelet üzerine giydirilmişti. 1936 da çelik gövdeli ve çelik iskeletli, 984 cc lik 22 beygir gücündeki bu araçlar artık 65 mil hıza ulaşabiliyordu. Daha sonraları ise 30 prototip araç, her ne kadar bu ucuz araçlarin kendi üst sınıf araçlarının itibarını etkileyebileceğine inansa da, Daimler-Benz tarafindan geliştirildi. Bu prototiplerin geliştirme işi ve test aşamaları Nazi Alman İşçi Cephesine devredildi ve böylece maliyetlerde tasarruf edilerek yeni bir fabrika finanse edilebilirdi. Bu araçlar Stuttgart daki SS ambarlarında en ufak sorunlarına kadar 200 asker ve İşçi tarafından kontrol edildi. Bu arada Dr. Porsche Amerika daki üretim tekniklerini ögrenmek ve bu fabrikalarda, sistemlerde çalişmiş Alman göçmenlerle görüşmek için görevlendirildi ve Birleşik Devletler’e gitti.

1937 de W30 prottipinin testleri devam ederken tasarımda biraz değişiyordu. Masrafları azaltmak için daha ince saclar kullanılırken tavanı ve gövdeyi sağlam tutmak için preslenmiş dolgu malzemeler kullanılıyordu.

 

car1

W30 Prototip 1937

1937 nin ortalarında, Erwin Komenda yeni gövde tasarımı üzerine çalışıyordu. Sonunda aracın arka kısımda kullanılan bükülmüş sac ve bükülmüş camın o zamanda maliyeti yüksek olduğu için düz cam fikrini ortaya koydu ve ilk bölünmüş camlı Beetle doğmuş oldu. Arka camların bu şekilde tasarlanması aracın kıvrımlarını ve güçlendirilmesine daha fazla kaynak kaldığı anlamına geliyordu, ayrıca ön kısımda da genişleme yapılabilirdi. Bir otobüs firması olan Reutter, Stuttgart da bu aracın tahtadan bir maketini yaptı ve Beetle 1967 yılına kadar neredeyse hiç değişime uğramadı. 1938 yılında bu tasarımın üç versiyonu; sedan, sunroof ve convertible olarak üretildi ve plaka isimlerinden kaynaklı 801,802 ve 803 olarak isimlendirildiler.

 

car1
Hitler KDF-Stadinda

26 Mayıs 1938 de Hitler 70.000 kişi ve 150 muhabirle bir nazi propagandası yaparak yeni bir farbrikanın temelini attı. Bu aracın ismini ‘Kdf- Wagen’ ya da ‘Gücün sevinci’ aracı olarak duyurdu, fabrikanın ve bu kasabanın ismi ise ‘Kdf-stadt’ olarak isimlendiriliyordu. Hitler ayrıca bu araçlara sahip olmak için bir tasarruf planı ve ödeme sistemini de duyurdu. Böylece otomobil için insanlardan paralar kesilmeye başlanmış oldu.

Mayıs 1938 den sonra birkaç konsept araç daha üretildi ve VW38 serisi olarak isimlendirildi. Bu araçların gövdeleri hala Reutter otobüs üreticisi tarafından üretilmekteydi ve haftada ortalama 2 gövde üretiyorlardı.

Tam üretime 1939 Eylül de geçilecekti ki – şanssız şekilde II. Dünya Savaşı ortaya çıktı. Binlerce kişiden Beetle için toplanan ödemlere rağmen araçlar teslim edilmedi ve paralar savaş finansmanı olarak kullanıldı.

 

car1
Yüzen otomobilin prototipi “Schwimmwagen”

Savaşın hız kazanmasıyla, KdF-Wagen lar beklemeye alındı ve askeri araç üretimine ağırlık verildi. ‘Kubelwagen’ denen ve hava soğutmalı motor ile daha sağlam bir şasi üzerine oturtulan bu araçlar halk arabalarından türetilmiş versiyonlardı. 1942 de Kubelwagen’ a Schwimmwagen katıldı; bu dört çekişli karada ve suda gidebilen bir araçtı. 1943 de 12.000 den fazla tutuklu fabrikalarda bu işlerde çalıştırılıyordu. Bunların birçoğu uçak fabrikalarında tamir işindeydi Kdf fabrikasını, savaşta çıkarma birliklerinin bombardımanından kurtarmak için başka yere taşımaya karar verildi. Savaşın sonlarına doğru fabrika V1 diye adlandırılan ‘buzz bombası’ üretimine döndü. Bu bombaları insansız uçaklar taşıyordu ve oksijen yanmalı pulsejet motorları vardı, bu sayede Almanya ve İngiltere arası menzil katedebiliyorlardı. Bu üretiminden dolayı fabrika çıkarma birliklerinin hedefi haline geldi. Birleşik devletler fabrikayı enkaza dönüştürmeden birkaç gün öncesinde bu fabrikadan Londra’ya 3500 den fazla V1 bomba üretilip atıldığı tahmin edilmektedir.

VW Tarihi 1945-1985

car1
Binbaşi Ivan Hirst

II. Dünya Savaşı’nın bitmesi ve Hitler’in1945 te intihar etmesiyle birlikte Almanya’yi yeniden inşaa etme görevi başladı. Ülke karargahlar şeklinde bölümlendirildi Kdf fabrikasının olduğu bölümün komutası ise İngilizlerin kontrolüne geçti. Kraliyet Elektrik ve Makina Mühendisleri ‘nin komutasındaki Binbaşı Ivan Hirst direniş güçlerinin lojistik ihtiyacları için tekrardan Beetle üretimine başlangıç olaslığını değerlendirmek ve kontrol etmek üzere fabrikanın sorumluluğuna getirildi. Kdf, yakınlarındaki bir kaleden alıntılanarak ‘Wolfsburg’ olarak isimlendirildi ve ‘ Wolfsburg Motor Fabrikası’ olarak bilinmeye başlandi.

 

car1
1946 Mart ayında üretilen 1000. araba

Fabrikadaki birçok makine savaşta başka binalara saklanarak bombardımandan kurtarılabilmişti. Ayrıca stoktaki Kubelwagen parçaları ve eski araçlarla yeniden üretime başlanarak 1946 ya kadar üretime devam edildi. Bu dönemde ayda 1000 kadar araba üretim bandından çıkabilmekteydi. İngilizlerin kontrolünde iki özel araç daha geliştirildi; Radclyffe Roadster ve 4 kişilik convertible. Radclyffe Roadster iki kişilikti ve Binbaşi Hirst’ in üstün başarısıydı, ayrıca Albay Charles Radclyffe’ in ise 1946 yaz ayları boyunca favorisiydi. Dört koltuklu convertible ise Binbasi Hirst’ in kişisel aracıydı.

1948 de Heinz Nordhoff VW fabrikasi General Direktörü olarak atandıktan sonra, Volkswagen’in büyümeye ihtiyacı olduğuna karar verdi ve iki fabrika daha açılarak Beetle prototipleri yapılmasına karar verildi. Karmann ‘a dört kişilik bir tasarım, Hebmüller’e ise iki kişilik bir roadster tasarlama görevi verildi. Roadster dizayni Radclyffe Roadster’dan çok farklı değildi; benzer tavan ve yancamlar ile arka motor kapağı, ön kaput değişikliğe uğramamıştı ancak el yapımı panel mevcuttu.

car1

Karmann Kabriolett

car1

Hebmuller

Frankfurt’ta Alman Endüstri İdaresi Ford’a Volkswagen fabrikasını devretmeyi önerdi, Nordhoff, Ford’ un gerekli sermaye yedeklerini sağlayabileceğini ve ihracat kısıtlamalarını kaldırabileceğini öngörüyordu ve bu fikri destekledi. Ford şirketi 1948 yılında fabrikaları ve VW saloon arabalarını ve devir planlarını inceledi. Nordhoff ve Albay Charles Radclyffe Volkswagen’e ortak olması için Ford’ u ikna etmeye caliştılar ancak bu söz sahibi olacağı bir devir olmayacaktı. Bu durumda Ford tam kontrolü ve söz sahibi olmaksızın Berlin kontrolünde gelişecek bir operasyon için ortaklığı kabul edemeyeceğini söyleyerek anlaşmadan vazgeçti.

Mayıs 1949 da VOLKSWAGENWERK AG kuruldu ve Ekim 1949 da Volkswagen fabrikası resmen Heinz Nordhoff önderliğinde Almanlara teslim edildi. 1951 de Binbaşı Hirst terhis oldu ve İngiltere’ye sivil yaşamaya başladı.

Nordhoff 1955 te Volkswagen Amerika’yı kurdu ve o yıl içinde 32.662 Beetle satıldı. Volkswagen Amerika’nın en çok satan ithal arabası haline gelmişti ve1968 de satışların zirve yapmasıyla 423.008 araba satılmış oldu.

Beetle modelinde en büyük değişim 1971 de ‘Super Beetle’ modelinin tanıtılmasıyla gercekleşmiş oldu. Daha önce yalnızca Amerika modellerinde kullanilan IRS sistemli süspansiyon, diğer araçlarda kullanılan Porsche germe çubuklu süspansiyon sistemi yerine entegre edilmiş oldu ve MacPherson süspansiyonları kullanılmaya baslandı. Böylelikle Bu ön süspansiyonlar yakıt deposu ve yedek lastik için daha geniş bagaj hacmi sunmuş oldu. 1302s Super Beetle daki motor hacmi ise 50 beygirlik 1600 cc lik motor ile de geliştirilmiş oldu. Bu değişikliklere gözden geçirilmiç dış gövde tasarımı ve yeni döşeme sistemi de eklendi.

17 Şubat 1972 de Beetle, Ford’un sonrasındaki yeni rakamlarla itirazına rağmen, en çok tercih edilen araç olan ” Ford T” modelinin rekorunu egale ederek emin adimlarla yoluna devam etmekteydi.

car1
Son ‘Klasik’ Beetle üretim bandından ayrılırken

Son klasik Beetle 1978 Ocak ayinda Wolfsburg’daki üretim bandından ayrılırken bir döneminde sonu gelmiş oluyordu. Bu Beetle için son değildi, cabrio versiyonun üretimi Karmann tarafından 2 yıl daha sürdürüldü, ayrıca 1954 yılında Mexico Puebla da açılmış olan fabrikadan 1981 Mayısında 20.milyonuncu Beetle üretilmişti. Avrupa’nın yüksek talebi doğrultusunda 1985 yılına değin Volkswagen Almanya Mexico’dan Beetle ithal etmekteydi.

1938 yılındaki ilk lansmanından ve 1945 yılındaki üretiminden şaşırtıcı bir 65 yıllık geçmişinde sonra, 30 Temmuz 2003 yılında Volkswagen Mexico, Puebla daki Beetle üretimini de sonlandırdı.

1994 yılında Detroit Motor Fuarında Volkswagen ‘Concept1’ aracını tanıttı. Tasarımı şirketin California ofislerinde yapilmıştı ve 1998 yılında “Yeni Beetle” olarak üretime girdi. Tasarım olarak eski Beetle’i anımsatıyordu ancak tamamiyle farkı bir araçtı. Golf modeli üzerine inşa edilmiş, su soğutmalı önden motorlu bir araçti.